1. Czym są pakiety ubezpieczeń?
To nic innego jak zestaw rozwiązań, których podstawą jest najczęściej ubezpieczenie na życie, a składowymi wszelkie dodatki. Zaczynając od poważnych zachorowań, przez poważne inwalidztwo, pobyt w szpitalu, śmierć w następstwie nieszczęśliwego wypadku czy niezdolność do pracy.
2. Co muszę wiedzieć o pakietach ubezpieczeń?
Przede wszystkim to, że pakiet pakietowi nie równy. W niektórych towarzystwach te same zdarzenia ochroni siedem różnych dodatkowych ubezpieczeń, a w niektórych trzy. Czasem każde z tych rozwiązań będzie miało osobne Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czasem będą zawarte w ramach jednej “książeczki”. To, co na pewno warto wziąć pod uwagę przy, to wyłączenia. Pamiętaj też, że wyłączenia umowy głównej, czyli ubezpieczenia od śmierci, to nie wyłączenia do wszystkich rozwiązań, które zawierasz w ramach pakietu. Warto uważnie prześledzić w jakich sytuacjach towarzystwo nie wypłaci Ci pieniędzy jeśli poważnie zachorujesz czy ulegniesz wypadkowi. Z doświadczenia wiem, że rzadko zwracamy uwagę na niuanse, więc jeśli miałbym wymienić jeden punkt umów, z którym szczególnie powinieneś się zapoznać to wymieniłbym właśnie punkt z wyłączeniami. Dokładnie i do każdej umowy.
3. Jak dobrać odpowiedni pakiet?
Na pierwszym miejscu warto skupić się na kwestiach najważniejszych. Poważne zachorowanie i poważne inwalidztwo. W tym drugim przypadku, najlepiej jeśli powód nie będzie wyszczególniony, a więc poważne inwalidztwo z dowolnej przyczyny, a nie na przykład tylko wskutek tylko nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo, pamiętaj by przejrzeć listę poważnych chorób, za które Towarzystwo wypłaca świadczenie. Dlaczego? Choćby dlatego, że w niektórych towarzystwach poważne zachorowanie zadziała także w przypadku nowotworu, a w innych, by to zdarzenie było chronione należy wykupić dodatkową umowę. W większości przypadków nie decydowałbym się też na przykład na ubezpieczenie od niezdolności do pracy. Głównie dlatego, że większość Towarzystw definiuje niezdolność jako trwałą niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy potwierdzoną przez ZUSowską komisję. Prawda jest natomiast taka, że ZUS rzadko kiedy wydaje opinie bezterminowe, nawet jeśli oczywistym jest, że na kolejnej komisji stwierdzi to samo. Dlatego też, jeśli chcesz w jakiś sposób ochronić tego typu zdarzenie (jeśli uważasz, że poważne zachorowania i inwalidztwo to za mało), poszukaj raczej ubezpieczenia od braku możliwości wykonywania swojego zawodu. Nie ma na rynku wiele takich rozwiązań, ale kilka się znajdzie.
Przed wyborem ubezpieczenia lub ubezpieczeń, warto zasięgnąć rady doświadczonego konsultanta. Zachęcam do zamówienia darmowej konsultacji z ekspertami Trzy Portfele za pomocą poniższego przycisku
ZAMAWIAM DARMOWĄ KONSULTACJĘ